1. Anasayfa
 2. Anne-Çocuk

Çocuklarda Bahar Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Bahar Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi
0

Baharın gelmesi, yeşilin yeşilliklere, çiçeklerin açması, güneşin daha sık görünmesi hepimizin mutlu olmasını sağlayan şeylerden biridir. Ancak bahar aylarının gelmesi, bazı insanlarda alerjik reaksiyonlar yaratabilir. Bu alerjik reaksiyonlar sadece yetişkinleri etkilemekle kalmaz, aynı zamanda çocukları da etkileyebilir. Bu yazıda, çocuklarda bahar alerjisi ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz.

Bahar Alerjisi Nedir?

Bahar aylarında bazı bitkiler polen üretmeye başlar ve bu polenler havada yayılır. Havada yayılan polenler, burun, göz, cilt ve boğaz gibi yerlerde alerjik reaksiyonlar yaratabilir. Bu alerjik reaksiyonlara bahar alerjisi denir. Bahar alerjisi, çocuklarda öksürük, hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, kaşıntılı gözler, kızarıklık, cilt döküntüleri, kulak ağrısı, halsizlik gibi belirtilere neden olabilir.

#image_title

Bahar Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda bahar alerjisi belirtileri, çocuğun alerjik reaksiyon gösterdiği alerjen türüne göre değişebilir. Örneğin, çocuğunuz ağaç polenlerine alerjik reaksiyon gösteriyorsa, burun akıntısı, gözlerde kaşıntı, gözlerde kızarıklık, hapşırma, burun tıkanıklığı gibi belirtiler gözlenebilir. Eğer çocuğunuz çim polenlerine alerjik reaksiyon gösteriyorsa, öksürük, hırıltılı solunum, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğazda kaşıntı, burun kaşıntısı, göz kaşıntısı, gözlerde kızarıklık gibi belirtiler gözlenebilir.

Bahar Alerjisi Nasıl Önlenir?

Çocuğunuzda bahar alerjisi belirtileri gözlediyseniz, öncelikle çocuğunuzu alerjik reaksiyonu tetikleyen faktörlerden korumaya çalışın. Örneğin, çocuğunuzun polen sezonu boyunca evde kalması, evin camlarını kapalı tutması, sık sık duş alması ve kıyafetlerini sık sık değiştirmesi alerjik reaksiyonu hafifletebilir.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert